Pacienti - Billy a dysplazie kyčelních kloubů

03.10.2018

Billy byl sedmiletý pes rasy border kolie, který měl vrozenou vadu kyčlí. Zhruba před půl rokem začal mít potíže a kulhal. Rentgenové vyšetření potvrdilo artrózu v obou kyčlích. Byly nasazeny léky proti bolesti, Billy však kulhal i přes podané léky.

Klinické vyšetření

Při první návštěvě si majitelka stěžovala, že Billy není schopen delších vycházek. Obzvlástě lesní terén u jejich domu mu dělá problém. Po 20-ti minutách vycházky začne kulhat a nezvládá jít víc. Ve stresových situacích se jeho kulhání zhoršuje. Teplo mu nedělá dobře a vyhledává chlad. Žere dobře a bez problémů. TCVM vyšetření odhalilo tmavě červený jazyk, spojivka byla taky velmi červená, měl velké množství lupů a jeho kůže, polštářky i drápy byly hodně suché. Vyhodnocením pulsu a BackShu bodů na zádech jsem stanovila diagnózu nedostatek Yin v Ledvinách.

Terapie

Terapie byla zahájena posilováním bodů Ledvin a Jater, současně s klasickými body, které uvolňují bolestivost kyčlí. Strava a doplňky stravy byly uzpůsobeny terapii - posílení Yin Ledvin a omezení bolestivosti.

Již po druhém ošetření v intervalu 14 dnů přestal Billy úplně kulhat. Měl celkově více energie a byl schopen jít na půlhodinovou vycházku do lesa bez jakýchkoliv projevů bolesti. Další ošetření akupunkturou se provádělo již 1x za měsíc s cílem posilování nedostatku Yinu v Ledvinách. Toto se provedlo celkem 3x a pak až za půl roku. Billy byl po celou dobu bez bolesti a byl schopen si užívat dlouhých vycházek s paničkou.