Pacienti - Elton a chronický zánět žaludku

21.09.2018

Elton byl dvouletý kříženec menšího vzrůstu, který trpěl častým zvracením. Biopsie žaludeční sliznice ukázala, že Elton má chronický zánět žaludku. Tento typ zánětu není způsobem bakteriemi ani viry, nýbrž imunitní reakcí vlastního těla. Léčba spočívá v omezování imunitní reakce pomocí kortikoidů.

Ze začátku byly Eltonovi nasazeny léky, které lokálně ochraňují a uklidňují žaludeční sliznici. Ty však Elton špatně snášel a zvracel ještě víc. Před příchodem majitelky k nám, byla pejskovi doporučena terapie pomocí kortikoidů. Tato s sebou nese hodně rizik při dlohodobém užívání a tomu se chtěla majitelka vyhnout.

Při první návštěvě jsem se dozvěděla, že Elton některé dny vůbec nepřijímá potravu a během posledních dvou měsíců zvracel téměř každý den, někdy i několikrát. Dále majitelka uvedla, že pejsek nemívá průjem a při venčení má tendenci pojídat vše (kameny, šišky, zbytky jídla atd), na co narazí a proto chodí výhradně na vodítku. Pouští ho jen tehdy, když jsou na chatě. Majitelka rovněž uvedla, že pejsek je schopen venku sežrat zaječí nebo koňský trus. Hypoalergenní granule, jež dostává doma mu však nechutnají. Naštěstí nehubne. Venku štěká na všechny psy a je velice aktivní.

Klinické vyšetření

Z veterinární nemocnice měl Elton hotové kompletní vyšetření. Při klinickém vyšetření jsem zjistila, že ačkoliv má čisté zuby, velice mu zapáchá z tlamy (častý příznak při zánětech žaludku). Při prohmatání ho nic nebolelo a sliznice byly spíše červené. On sám byl také teplý a neustále by jen běhal po místnosti a kousal do židle. TCVM vyšetření odhalilo bolestivou reakci na bodech pro Játra a Žlučník. Jazyk byl červený stejně jako sliznice a puls ukazoval na nedostatek Yinu (chladu) v těle.

Diagnóza dle TCVM byla nadměrná horkost v Játrech (Liver Yang rising). Dle 5-ti elementů, pokud jsou Játra v nerovnováze, napadají Slezinu a Žaludek. Výsledkem je pak narušené trávení.

Terapie

Terapie byla zaměřena na odvedení horkosti z Jater, posílení Žaludku a Sleziny. Velmi důležitým prvkem v terapii byla úprava stravy. Vařená strava - kravské předžaludky s brambory, brokolicí a dýní. Dále jsem majitelce doporučila podávat pejskovi kysané zelí posilující Tlusté střevo a uklidňující Játra. Chia semínka, která jsou bohatá na omega-3-nenasycené mastné kyseliny a působí proti zánětu. Chia semínka tvoří ve střevech s vodou gel, který povléká a chrání sliznici. Majitelům bylo doporučeno s Eltonem pracovat, zaměstnat psa mentálně tak, aby došlo k uvolnění jeho stále napjatého ducha a těla. Jde například o jakékoliv hlavolamy nebo přímo Nosework nebo-li práce nosem, při níž se pes učí vyhledávat určité předměty pomocí čichu.

Další kontrola byla po měsíci. Eltonovo zvracení se radikálně snížilo (cca 2x týdně), přičemž poslední týden nezvracel vůbec. Přestal jíst venku trus jiných zvířat a vrhat se po jiných věcech (např. nemá tendenci jíst kameny). Jídlo mu chutnalo a jedl každý den 2× někdy i 3× denně. Váhu si drží stejnou. Terapie jehlami byla stejná jako předtím, do jídelníčku jsme již zahrnuli i krůtí maso v konzervách Terra canis doplněné vařenými bramborami.

Poté následovaly ještě 2 ošetření vždy po měsíci, kdy jsme postupně rozšiřovali jídelníček a upravovali doplňky. Majitelé nakonec zůstali u konzerv kombinovaných s doma vařenými brambory a zeleninou.