Akupunktura u zvířat

29.09.2018

Většina zvířat snáší samotnou aplikace jehel bez problémů. Jehly se zapichují jen několik milimetrů do kůže a jsou velmi tenké. Pokud máme zvíře, které je nervózní nebo bojácné, můžeme si ho zklidnit masáží zklidňujících bodů. Já sama mám velmi dobrý efekt s lehkou masáží pomocí celé dlaně na bodech CV 22 (jak začíná hrudní kost) a GV3 (zhruba v přechodu obratle L7/S1). Po krátké chvilce se zvíře uklidní a někteří i usnou. Pak aplikuji jehly, jak potřebuji. Kočky jsou osobnosti a zde platí, že jsou to ony, kdo rozhodují. Na ně nějaká masáž bodů neplatí, u nich nejprve aplikuji jehly do bodů, které uklidňují, po krátké chvilce pak mohu ošetřit zbytek bodů.

Délka ošetření

Většina zvířat se brzy unaví a zbytek ošetření prospí. Délka jednoho ošetření je však individuální. Obecně, staří a velmi slabí jedinci by měli mít jehly jen krátkou dobu cca 10 minut. Konstitučně silní jedinci zvládnou i 30 minutové ošetření. Po samotné terapii je dobré nechat zvíře zbytek dne v klidu a neplánovat žádný extra program. Běžný režim je dostačující. Některá zvířata prospí zbytek dne, jiná mají spoustu energie.

Četnost ošetření

Akupunktura navozuje rovnováhu v těle a to potřebuje čas na to, aby dané informace zpracovalo. Pokud pracujeme s chronickými problémy, kde potřebujeme podpořit oslabený orgán, provádíme ošetření jednou za 3 týdny až za měsíc. Zpravidla stačí 3 až 4 ošetření, aby byly nedostatky vyrovnány. Následující kontroly provádíme cca 1x za půl roku.

Pokud, ale máme psa s akutními problémy, jako jsou nechodící pejsci po operaci páteře, zde je potřeba ošetřovat častěji (1x týdně), neboť potřebujeme urychlit hojení a podpořit regeneraci tkání. U těchto pacientů poté probíhá rehabilitace mnohem rychleji než u běžných případů. Rekonvalescence se zkracuje z několika měsíců na několik týdnů. U neurologických pacientů je akupunktura často jedinou možnou terapií jako např. u obrny nervus radialis.